W ubiegłym tygodniu w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu odbyło się szkolenie dla dzielnicowych na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Szkolenie w ramach akcji Czad i ogień. Obudź czujność, przeprowadził Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej st. kpt. Zbigniew Jekiełek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.
Podczas szkolenia strażak przedstawił policjantom podstawowe informacje dotyczące tlenku węgla nazywanego „czadem”. Tłumaczył jak ustrzec się przed zatruciem CO, jak postępować w sytuacjach podejrzenia obecności tlenku węgla w pomieszczeniach, a także jak udzielić pomocy osobom, które uległy zatruciu czadem. Opowiedział również o najczęściej spotykanych przyczynach powstawania tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych.
Dzielnicowi, którzy pogłębili swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla, podczas obchodów rejonu służbowego będą informować i przypominać mieszkańcom, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.
Strażacy Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu od wielu lat prowadzą akcje informacyjne, mające na celu uświadomienie społeczeństwu zagrożeń, związanych z nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem oraz zagrożeniem jakie niesie ze sobą tlenek węgla. Podobnie i policjanci, co roku informują, o prowadzonych postępowaniach, mających na celu wyjaśnienie przyczyn zatrucia osób tlenkiem węgla. Pomimo tylu ostrzeżeń w dalszym ciągu zdarzają się przypadki podtruć, a nawet zgonów, których przyczyną był czad.
Zatrucie tlenkiem węgla, jest niezmiennie najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. W okresie zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem.
W związku z powyższym policjanci i strażacy ponownie apelują: zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą, sprawdzając wentylację i wyposażając mieszkanie w czujnik tlenku węgla.