Mistrzostwa medyczne i ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej woj. Małopolskiego.

W dniu 2 czerwca br. na terenie Oświęcimia i Grojca przeprowadzono Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze JRG woj. Małopolskiego. W zawodach udział wzięły reprezentacje wszystkich komend PSP oraz Szkoły Aspirantów. W sumie 20 zespołów. Zespoły liczące po pięciu ratowników rywalizowały w 3 konkurencjach:

  • masowy wypadek z kilkunastoma poszkodowanymi, gdzie dwie załogi musiały współdziałać w trakcie jednego zdarzenia,
  • pożar mieszkania z osobami poszkodowanymi, w zdarzeniu tym pomocy wymagali również ratownicy,
  • wydobycie nieprzytomnej osoby z ciasnych przestrzeni studni.

Poszczególne konkurencje oceniane są przez grupy sędziowskie, które zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo ratowników, taktykę działań, ze szczególnym uwzględnieniem kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Mistrzostwa doskonale ukazują z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć strażacy w codziennej służbie, jak również w trakcie Światowych Dni Młodzieży.

W trakcie zmagań na oświęcimskim rynku zorganizowano pokazy grupy poszukiwaczo-ratowniczej z psami z OSP Kęty oraz grupy ratownictwa medycznego OSP Jawiszowice. Dla najmłodszych przygotowano krótki tor przeszkód. W godzinach popołudniowych ogłoszono wyniki. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Stanisław Nowak wręczył pamiątkowe dyplomy, a trzem najlepszym zespołom puchary oraz nagrody pieniężne.

Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się następujące reprezentacje:

  1. KP PSP w Chrzanowie,
  2. KP PSP w Miechowie,
  3. KP PSP w Suchej Beskidzkiej.