Lipcowe nawałnice.

W ciągu pięciu dni (od 8 lipca 2015 do dnia 13 lipca), jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały ponad 440 razy. W godzinach porannych 8 lipca przez teren powiatu oświęcimskiego przeszła nawałnica, która w ciągu kilkunastu minut spowodowała znaczne spustoszenia. Kilkanaście budynków zostało uszkodzonych, setki drzew zalegały na drogach, szlakach kolejowych, budynkach i posesjach. Wzmożona ilość zgłoszeń telefonicznych na alarmowy numer 998 oraz 112 spowodowała koniczność wzmocnienia obsady Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego aż do 4 osób. Przez kilka godzin bezustannie wpływały nowe zdarzenia, w których niezbędna była pomoc strażaków. W Chełmku wiatr zerwał całkowicie dach z budynku mieszkalnego i jego uszkodzone części wylądowały na sąsiednim obiekcie powodując również jego uszkodzenie. Kolejny zerwany dach w tej miejscowości został częściowo umieszczony na pozostałym fragmencie domu. W Łękach na drodze wojewódzkiej 948 drzewo przygniotło przejeżdżający samochód – obrażenia odniósł kierowca pojazdu. Interwencje prowadzono na terenie miejscowości w prawie wszystkich miejscowościach powiatu.

Kolejne nawałnice nawiedziły powiat 19 lipca. Gwałtowne opady deszczu z gradem i silny wiatr spowodowały uszkodzenie kilku dachów na budynkach w miejscowościach Grojec, Łazy i Poręba Wielka. Kilkadziesiąt drzew zostało powalonych, a usuwanie skutków wichury prowadzono przez następnych 5 dni. To ponad 50 interwencji strażaków.

Pamiętajmy o zagrożeniu związanym z burzami oraz porywistym wiatrem. Należy zabezpieczać elementy wystroju architektonicznego (szczególnie w ogrodzie), aby nie stwarzać dodatkowego niebezpieczeństwa w trakcie wichur. Równie ważne jest utrzymywanie rosnących obok budynków ogromnych drzew, które powalone przez huragan doprowadzają do zniszczenia obiektów mieszkalnych.